sund.nu - mer än en hälsosajt
din hälsosajt med nyheter inom hälsa, kost, träning, psykologi, skönhet, resor och personlig utveckling

 
Artiklar
Recept
E-kort
Hjärnpillret
Sök
Nyhetsberv
Om sund




Aktuellt
Frysta jordgubbar ligger bakom Hepatit A-utbrotten
Jordnötssås återkallas - innehåller mögelgifter
Frysta bär kan orsaka hepatit A-smitta
Mangostan - frukternas drottning
Mindful eating - ät medvetet
Groddar och skott - sprängfyllda med näring
Farligt färgämne i Coca-cola och Pepsi
Norsk lax och jätteräkor göds med foder från illegalt fiske
Svenskt kött innehåller minst antibiotika
Grönt te - en risk för leverskada?
Visa alla
 
Nyttig mat
Dieter
Forskning
Boktips
Mat och barn
Kocken tipsar
Näringslära
Sunda recept

  Skriv ut  Kommentera  Tipsa en vän  A B C
Publicerad: 2011-01-20
Parakvat - ett livsfarligt bekämpningsmedel som kan förekomma i soja
Sverige måste ta ett större ansvar och agera för ett globalt förbud mot parakvat. Det menar Naturskyddsföreningen i en debattartikel i Svenska Dagbladet idag tillsammans med en rad företrädare för miljörörelsen och livsmedelsindustrin.
 
Parakvat - ett livsfarligt bekämpningsmedel som kan förekomma i soja

Det livsfarliga bekämpningsmedlet är förbjudet inom EU men används flitigt vid odling av till exempel soja i Sydamerika, som sedan importeras till Sverige och Europa och används som djurfoder.
Parakvat är akut giftigt. Direktkontakt med medlet kan ge svåra skador i lever och lungor. I Sverige har medlet varit förbjudet sedan 1983 och inom EU sedan 2003. Det är därför hög tid att ta nästa steg och sätta stopp för att ett bekämpningsmedel som är förbjudet i Europa används globalt.
 
Merparten av den soja som används i Sverige kommer främst från Brasilien och Argentina.
 
Brasilien är idag en av världens största konsumenter av växtgifter samtidigt som både antalet cancerfall och barn som föds med missbildningar ökat senare år i vissa delar av landet.
 
Den globala statistiken är bristfällig men uppgifter pekar mot att tiotusentals människor i främst utvecklingsländerna varje år dör av bekämpningsmedels-förgiftning.
 
Tillsammans med en rad representanter för livsmedelsbranschen vill nu Naturskyddsföreningen få ett större engagemang och en handlingsplan från regeringen. Sverige bör tillsammans med sina europeiska kolleger verka för att parakvat förs in på listan över förbjudna medel enligt Rotterdamkonventionen, agera för att de länder som redan förbjudit parakvat ser till att förbjudet efterlevs och ta upp frågan om parakvat vid förhandlingar mellan EU och andra länder.
 
 
 
Kommentarer på denna artikel
 
7/9/2011 2:28:49 PM - ptEcrhiU
sssgESpTbKxiD
Yup, that'll do it. You have my apperciation.
 
7/7/2011 7:30:00 AM - OrabIqcYx
KJnjIWuXnmVXP
Oh yeah, fabuolus stuff there you!
 
5/26/2011 7:46:34 AM - lcMnjAroeyvQAJ
yQmoRJPXTHWFJGBY
That's way the bseetst answer so far!
 
Kommentera denna artikel
Namn:
Rubrik:
Kommentar:
 


Nyhetsbrev
Anmäl dig till vårt populära nyhetsbrev »

Populäraste e-korten idag












© Copyright 2013 sund.nu | Om cookies | Sitemap